قلعه ضحاک (قلعه نارین قالا) هشترود

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 12 مرداد 1397     بازدید : 2858

نام محلی این قلعه نارین قالا است. قلعه ضحاک با بیش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان‌های مهم اقوام مانایی مادها٬ اقوام اشکانی (پارت) و ساسانی بوده است. این قلعه در نزدیکی شهرستان هشترود دراستان آذربایجان شرقی واقع است و یکی از آثار تاریخی و دیدنی است که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری قرار گرفته است.

اين قلعه در 28 كيلومتري جنوب هشترود بر بالاي تونل راه آهن تهران تبريز مابين دو رود قرانقو و شورچاي قرار دارد. با توجه به آثار جاي مانده قدمت اين قلعه از هزاره دوم پيش از ميلاد تا دوران تيموريان بر پا بوده است و در دوره اشكانيان بسيار پر رونق بوده است. قلعه ضحاك همان قلعه اژدهاك مادها است و آثاري هم از ديوارچيني اورارتوييان در آن ديده ميشود. برجهاي ديده باني اشكاني قلعه هم چنان سالم مانده اند.
این قلعه را نخستین بار سرهنگی بنام مونت ایت monteith انگلیسی در سال 1830کشف کرده است و در حوالی سال 1840 راولین سن مطالعاتی جهت کشف خط نوشته های سنگی بر روی آن انجام داده است.
این قلعه در دوره اسلامی و شاید دوره اسماعیلیه استحکامات بیشتری یافته است.
در بقایای این حصار قدیمی هنوز جایگاه دروازه ای مشخص است که در اطراف ان سفال های متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد یافت شده است که از قدمت آن حکایت می کند همچنین در کوشه این قلعه بنای مکعب مستطیل شکلی بنام پاویون قرار دارد که دقیقا به دوره ساسانی و اشکانی بر می گردد طول خارجی این بنا در جهت شمال و جنوبی 10/9 متر و عرض آن در امتداد محور عرضی 9متر می باشد در نمای غربی کتیبه ای تزئینی مرکب از صفحات گچ بری شده به جای مانده است که به احتمال قوی پاویون قلعه را به دوره اشکانی می رساند.
 


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .