برج کبوتر خانه اصفهان

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 12 مرداد 1397     بازدید : 2235

کبوترخانه ها ساختمان هایی کهن هستند که معمولا به شکل استوانه ساخته می شدند و برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان جهت مصارف کشاورزی ساخته شده اند. در اطراف استان اصفهان این برج ها و کبوتر خانه ها قرار دارند.

در دور و اطراف اصفهان چیزی حدود ۳ هزار برج کبوتر وجود دارد که البته در گذشته تعداد زیادی بوده است اما امروزه تعداد آن ها کمتر شده است. در گذشته این کبوتر خانه ها را به گونه ای می ساخته اند که به راحتی بتوانند کبوتر ها در آن دوام بیاورند و در برابر دشمنان خودشان، از خودشان مراقبت کنند. برج کبوتر خانه اصفهان بسیار مقاوم است و ساختار آن به گونه ای است که کبوترها هم در برابر دشمنان به راحتی محافظت می شده اند و هم اینکه برای ورود پرندگان مهاجمی مثل جغد و کلاغ هم راهی نبوده است.

در هر کدام از این برج ها به خصوص در برج کبوتر خانه اصفهان گاهی تا ۲۵۰۰۰ کبوتر هم زیست می کرده اند و معماری پر دقت آن باعث شده تا هیچ پرنده ای دیگری نتواند وارد این برج شده و امنیت کبوتر ها را بر هم زند. وقتی که به داخل این کبوتر خانه ها می روید با لانه های منظم کبوترها روبرو می شوید و جنس این خانه ها از کاهگل است. ساخت برج کبوتر به گونه ای است که در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم باشد.


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .