تنگه کافرین تکه ای از بهشت روی زمین

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 20 آبان 1396     بازدید : 9231

ایلام یکی از بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری ایران زمین می باشد که در اولین ماه اولین فصل سال می تواند هدف گردشگران قرار گیرد. وجود کوهستان های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت طبیعتی منحصر به فرد را در ایلام شکل داده است که بارز ترین آن در شکل گیری تنگ های متعدد و زیبا در اطراف این کوه دیده می شود. تنگ هایی که علاوه بر جاذبه ذاتی طبیعی خود، در برخی از آن ها یادگارهایی از تاریخ و پیشینیان ما به چشم می خورد. تنگ کافری در 3 کیلومتری شمال شهرستان ولی عصر در جاده ایلام به دره شهر واقع شده است.

ایلام یکی از بهترین و زیباترین مقاصد گردشگری ایران زمین می باشد شهری کرد نشین که در غرب کشور قرار دارد. مردم ایلام به زبان کردی ایلامی صحبت می کنند. آب و هوای ایلام معتدل کوهستانی است و از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. کوهستان های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت موجب شده ایلام از طبیعتی منحصر به فرد برخوردار باشد. تنگه های متعدد و زیبای موجود در اطراف این کوه گواه بر این امر می باشند.

تنگ کافری در55 کیلومتری مسیر جاده ایلام /دره شهر و 15 کیلومتری شهرستان بدره واقع است در 3کیلو متری شمال شهرک ولیعصر بطرف تنگه سنگ شکنی قرار دارد که مسیر تنگه از کنار آن می گذرد که جاده آن خاکی و شنی است و چند بار باید از رودخانه ای که به تنگه می رسد عبور کرد . اب این رودخانه از کوهای سر به فلک کشیده کبیرکوه تامین میگردد و پس از عبور از تنگه کافرین در شمال تنگه به رودخانه سیمره می ریزد . باتوجه به ابگیری سد هینی مینی و بر اثر عقب نشینی آب که قبلا"تنگه کافری به تنگ برنجان در عرب رودبار که رودخانه سیمره از آن می گذرد و قابل عبور بود بر اثر آبگیری سد هم اکنون غیر قابل عبور شده آثاری از معماری صخره ای دوران پیش از اسلام در این تنگه زیبا به چشم می خورد که این اثار نشان از قدمت و اهمیت آن دارد .جنگل های وسیع بلوط و ون و کرف و گونه های جانوری مانند سنجاب ایرانی جذابیت های دیگری است که باعث زیباتر شدن منطقه شده است.

طول تنگه در حدود 2کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا حدودا" 700متر است .در یک کیلو متری ورودی تنگه برکه آب زمزم قرار گرفته است همچنین زیارتگاه جابر در این منطقه از دیگر نقاط گردشگری محسوب می شود ایلام یکی از زیباترین و بهترین مقاصد گردشگری در ایران زمین می باشد که در تمام فصول سال میتواند هدف گردشگران قرار گیرد وجود رشته کوه کبیر کوه و مانشت و دینار کوه و قلا رنگ باعث شده طبیعتی منحصر به فرد را در ایلام شکل گیرد که مهم ترین آن در شکل گیری تنگه های فراوان و زیبا در اطراف کوه های نامبرده می باشد تنگ هایی که علاوه بر جاذبه ذاتی طبیعی خود محل زندگی برخی از پیشینیان ما می باشد.

نام دیگرتنگه کافرین تنگه شداد است سرچشمه اب رود تنگه کافرین از کوه عظیم کبیرکوه می باشد. طی سالیان گذشته با ورود گردشگر به منطقه از قایق های تفریحی برای تفریح استفاده می شود. بهترین زمان بازدید از جاذبه های طبیعی شگفت انگیز ایلام فصل بهار می باشد.


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .