روستای نایبند

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 06 اردیبهشت 1397     بازدید : 2127

روستای نایبند یکی از زیباترین روستاهای ایران است که در استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس واقع شده و با معماری پلکانی جذابی که دارد همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. در این مطلب از گزمک قصد داریم به بررسی سوال روستای نایبند کجاست بپردازیم. با ما همراه باشید.

حتما بسیاری از شما زمانی که نام روستای پلکانی را می‌شنوید، فورا به یاد ماسوله در شمال کشور خواهید افتاد. اما باید بدانید که همانند ماسوله چندین روستای دیگر نیز در این سبک معماری در ایران وجود دارند که هر گردشگری حتما باید از آنها بازدید کند. روستای نایبند در شهرستان طبس نیز یکی از همین روستاها محسوب می‌شود. همچنین از دیگر روستاهای پلکانی ایران می‌توان به پالنگان، اورامان تخت كردستان، هجیج، سرآقاسیدكوهرنگ اشاره کرد.

بصورت کلی روستاهایی با معماری پلکانی مکان‌هایی هستند که در آنها پشت‌بام خانه پایینی حیاطی برای خانه بالایی می‌باشد و این مدل تا چندین طبقه ادامه خواهد داشت. بطوریکه نمای کلی آن بسیار خیره‌کننده و جذاب بنظر می‌رسد. در این میان باید گفت که روستای ماسوله در شمال کشور قرار گرفته و در محیطی کوهستانی و سرسبز است اما روستای نایبند در منطقه‌ای کویری و بیابانی واقع شده و به نوعی ماسوله‌ای در کویر به شمار می‌آید. البته توجه داشته باشید که نایبند تنها در محدوده‌ای بیابانی قرار دارد اما به حد کافی سرسبز و زیبا دیده می‌شود.

نایبند یکی از نمونه های منحصر به فرد معماری پلکانی است که در کویر لوت شکل گرفته است. در این نوع معماری مجموعه ای متراکم از خانه ها به چشم می خورد که در آن  پشت بام خانه ها به عنوان حیاط خانه ی بالایی خود مورد استفاده قرار می گیرند و همبستگی خاصی را میان ساکنان به وجود می آورد.

در روستای نایبند ۳ برج نگهبانی به چشم می خورد که بازماندگانی از قلعه ی ۳۰۰ ساله با ۴ برج اطراف آن هستند و تا قرن اخیر نیز حفاظت و نگهبانی از روستا را بر عهده داشته اند. به هنگام حمله ی راهزنان و ماموران حکومتی، دیده بان ها از برج ها مردم را خبر می کردند تا به خانه هایشان بروند سپس دروازه قلعه را مسدود می کردند تا دست کسی به مردم نرسد. یک پل چوبی کوچک و باریک تنها راهی است که شما را به این برج ها می رساند.


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .