رودخانه صوفی چای مراغه

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 12 مرداد 1397     بازدید : 4846

رودخانه صوفی چای یا صوفی رود همچون ماری خوش خط و خال از میان شهر دیدنی مراغه می‌گذرد و از جاذبه‌‌های وصف نشدنی این شهر محسوب می‌شود.

سویوخ چای که بعدها به نام صوفی چای نیز تغییر نام داده شده است رودی است که از جنوب بناب می گذرد. رودخانه صوفی چای کارواش بنابی ها شده است! سویخ به معنی سرد می باشد و سویوخ چای به نام رود سرد یا سرد رود می باشد و البته این رود بعدها به نام صوفی چای تغییر نام داده شده است که صد البته کلمه ی صوفی صرفا به دلیل شباهت ظاهری با کلمه ی سویخ برگزیده شده است و هیچگونه ارتباط معنایی با این رود ندارد.

بگذریم! رود سویوخ چای به خودی خود و به دلیل سدهایی که در مسیر زده اند و به دلیل خشکسالی شدیدی که بر منطقه حاکم می باشد به خودی خود در حال احتضار می باشد و از آب لبالب و جوش و خروش این رود امروزه تنها باریکه ی بسیار بسیار حقیر و ضعیف از آب مانده است که شاید صرفا برای خالی نبودن عریضه در بستر این رود جریان دارد!

اسف بارترین قسمت ماجرا این است که امروزه رودخانه صوفی چای کارواش بنابی ها شده است و در هر ساعت از روز که به این رودخانه بر سر راه بناب به ملک کندی و قوشاچای (میاندوآب) نرسیده به مسجد راه کربلا که سر بزنید بنابی های متعددی را خواهید دید که سرگرم شستن خودروهای خود اعم از سواری و باری و اتوبوس و گاری در این رودخانه هستند و البته سموم و مواد شیمیایی و شوینده های شیمیایی و روغن و گیریش و گازوئیل و بنزین و و دیگر آلاینده های محیط زیست است که در آب کم جان و رو به زوال این رودخانه رها می کنند.

در تصویری که شخصا از این منظره ی اسف بار که همه روزه در بناب تکرار می شود گرفته ام بنابی های عزیز در حال شستن هفت نیسان، دو پژو و یک پیکان و یک خاور در این رودخانه هستند و به نظر می رسد یک پیکان را نیز شسته و در آفتاب پهن کرده اند تا خشک شود!

فرهنگ رانندگی در بناب اسف بار است. بنابی ها رانندگی بلد نیستند و با این وجود تند رفتن و بد رفتن و بی پروا راندن در این شهر مایه ی مباهات است و البته در طول روز تصادفات متعدد و بسیار ناهنجاری رخ می دهد که گاه خنده دار هستند، مردم بناب عادت به توقف دوبله و سوبله و غیره دارند و نمی دانند که این رفتارهای ناهنجار ترافیکی در نهایت موجب از بین رفتن نظم در رانندگی و عبور و مرور شده و شهر را برای همه ی شهروندان تبدیل به کابوس و عذاب خواهد کرد ولی اینکه رودخانه ی رو به فوت سویوخ چایی یا صوفی چای را تبدیل به کارواش کنند اسف بار تر از همه ی رفتارهای ترافیکی بسیار زننده و بدی است که با چند دقیقه گشت و گذار در این شهر می توانید از مردم شهر و ایضا از مردم دهات اطراف این شهر که پای شان به شهر باز شده است به عینه ببینید.


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .