آبشار و تنگه دم اسب شیراز

نویسنده : تحریریه سایت     نوشته شده در : 12 مرداد 1397     بازدید : 4391

تنگه ای بسیار زیبا و دیدنی در استان فارس قرار دارد که نامش تنگه دم اسب است. آبشاری نیز در این تنگه در حال جوش و خروش است که به آبشار دم اسب معروف است. تنگه دم اسب و آبشار آن، از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران میباشند.

تنگه و آبشار دم اسب در استان فارس واقع هستند. این جاذبه ها از زیباییهای طبیعت ایران بشمار میروند. چشمه دم اسب در منطقه قلات قرار دارد اما پیش از رسیدن به روستای قلات مسیر آن تغییر می کند.

تنگه دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز یکی از مناطق زیبا و بکری است که دستیابی به آن با توجه به رودخانه ای بودن آن و گذر از معبرهای آبی، جذاب و دیدنی است. برای دسترسی به این تنگه باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت. در این تنگه رانش زمین باعث ایجاد دریاچه ای به طول ۲۰۰ متر شده است که گذر از آن با شنا یا قایق های بادی میسر است. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی میگردد.

آبشار دراین تنگه در 30 کیلومتری شمال غربی شهرستان شیراز و در حاشیه روستای قلات واقع است. دیدن این آبشار و دیگر مناطق دور و بر آن بسیار فرح بخش و زیبا است. آبشار ارتفاعی در حدود 30 متر دارد و از میان 2 دیواره سنگی به پایین میریزد. این منطقه دارای پوشش جنگلی درختان بلوط و انواع درختان و بوته های دیگر و کوه های سر به فلک کشیده است. مسیر پیمایش راه پاکوب مشخصی است که عبور از آن با فراز و نشیب های زیادی همراه است. در طول راه از بلندای کوه دره ای عمیق دیده می شود که رودخانه خروشان دم اسب در دل آن جریان دارد. رودخانه پس از طی مسیر تنگ وارد روستای کره بس می شود.

راه رسیدن به آبشارگاهی از جداره کوه و گاهی نیز از کف دره و عبور از میان آب میباشد و گذر از کانالهای تنگ و مارپیچی به عرض 2 تا 4 متر که ارتفاع دیواره های اطراف آن به بیش از 50 متر می رسد . طول دریاچه مسیر حدود 200 متر است و حرکت در طول آن حدود یک ساعت طول میکشد که برخی افراد با تیوپ طول رودخانه را طی کردند و برخی هم شنا را ترجیح میدهند. ادامه مسیر کوهپیمایی است. گذر از میان درختان خوشمزه انار نیز بخشی از این سفر است.

در بعضی نقاط می بایست به صورت دست به سنگ و با عبور از شکاف و تنوره هایی به صورت انفرادی ادامه مسیر داد. در داخل رودخانه نیز برای حفظ تعادل و امنیت افراد همراه معمولا نیاز به تجهیزات کوهنوردی از جمله طناب میباشد تا راحت تر این مسیر طی شود.

برای رسیدن به آبشار زیبا سختی هایی در طی مسیر گریبانگیر کوهنوردان و علاقمندان میشود اما خود آبشار با قامتی زیبا و خروشان تمام خستگیها را بدر میکند و با پذیرفتن تن خسته عابران و مهمانان بر آبهای خروشانش، همه ناملایمات را جبران میکند. در این منطقه و کنار آبشار که میرسی عطر پونه همه جا را پر کرده و مارمولکها نیز به صدای موسیقی آبشار در رقص و جست و خیز هستند. بعد از ساعاتی چند زمان دل کندن از آب و بازگشت  فرا میرسد.


نظرات شما

تا این لحظه نظری ثبت نشده، شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنیدپیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید در

پیشنهاد سفر

ناشناخته‌هایی که شما معرفی کرده‌اید

معرفی باشماثبت نام
به جمع ما در گزمک بپیوندید

تا حالا عضو گزمک نشده اید ؟ اطلاعات خود را وارد کنید .